Перейти до вмісту

Обшуки в Україні: огляд рішень, які знадобляться на практиці

Обшуки – це не лише про реальні викриття правопорушень, це також один із найпопулярніших способів тиску на осіб з боку правоохоронців. Однак, як ми раніше згадували у статті не варто боятися візиту слідчих. Давайте розберемо, що каже про обшуки, їх законність та підстави суд. 

Щодо  допустимості доказів, отриманих під час фактичного затримання та особистого обшуку особи:

Для визнання доказів, отриманих у ході затримання, недопустимими, суд має у своєму рішенні встановити й обґрунтувати: 

1) чи були допущені порушення прав і свобод затриманої особи; 

2) які саме права і свободи були порушені; 

3) чи були ці порушення істотними; 

4) і, врешті, чи були докази, допустимість яких оспорюється, результатом цих порушень. 

Відсутність протоколу затримання або встановлена судом невідповідність відомостей, зазначених у протоколі, дійсним обставинам справи, сама собою не є достатньою підставою для визнання доказів, отриманих у ході затримання, недопустимими, але має братися до уваги в сукупності з іншими доказами для оцінки законності затримання та додержання основоположних прав і свобод затриманої особи під час її перебування під контролем органів правопорядку.

Потрібно підготуватися до обшуку? Проведемо тренінг та навчимо, як діяти під час візиту правоохоронців

Щодо присутності адвоката під час затримання в порядку статей 207 або 208 КПК:

Колегія суддів ККС не погоджується з висновком про те, що затримання в порядку ст. 207 або 208 КПК має проводитися за обов’язкової участі адвоката. 

Саме собою затримання в порядку статей 207 або 208 КПК є несподіваною для його учасників подією. Власне сам факт того, що закон надає органам правопорядку повноваження проводити затримання без попереднього судового дозволу, означає, що законодавець визнає непередбачуваність обставин, які зумовлюють таке затримання. Таким чином, на думку колегії суддів, вимога присутності адвоката під час затримання є практично нездійсненною і не передбачена будь-яким положенням КПК, Конституції України чи міжнародних договорів України. Встановлення такого правила Судом зведе нанівець будь-яку поліцейську діяльність, оскільки практично неможливо забезпечити присутність адвоката в той час і в тому місці, де може відбутися затримання за підозрою у вчиненні злочину.

Постанова від 16.02.2021 у справі № 204/6541/16-к.

Невідкладний обшук можна проводити ЛИШЕ за необхідності врятування життя людей та майна або у разі безпосереднього переслідування підозрюваного.

Право слідчого, прокурора на проникнення до житла і проведення в ньому обшуку може виникати у трьох випадках: 

1) за ухвалою слідчого судді;

2) без постановлення такої ухвали на підставі добровільної згоди власника житла чи іншого володіння особи; 

3) до постановлення ухвали слідчого судді лише у невідкладних випадках, пов’язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину.

Отже, щоб визнати законним обшук та отримані докази, в постанові про проведення такого обшуку слідчий повинен обґрунтувати невідкладність випадку, який став підставою для проведення обшуку без постановлення ухвали слідчого судді.

Постанова від 08.04.2021 у справі № 573/2028/19.

Обшук, проведений до внесення даних про розпочате кримінальне провадження до ЄРДР, є незаконним.

Перед проведенням слідчої (розшукової) дії особам, які беруть у ній участь, роз’яснюються їх права і обов’язки, передбачені КПК України, а також відповідальність, встановлена законом. Здійснення досудового розслідування до внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань або без такого внесення не допускається і тягне за собою відповідальність, встановлену законом. У невідкладних випадках огляд місця події може бути проведений до внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, що здійснюється негайно після огляду.

Отже, якщо до внесення даних про розпочате кримінальне провадження у ЄРДР слідчий проводить у домоволодінні особи обшук приміщення, а не огляд місця події, це вважатиметься порушенням норм КПК України та буде свідчити про недопустимість доказу – протоколу такого обшуку. 

Постанова від 06.10.2020 у справі № 279/3931/18.

Докази, отримані в результаті обшуку приміщення під виглядом його огляду, є недопустимими.

Важливо розуміти різницю між обшуком та оглядом приміщення. Під час проведення обшуків правоохоронці мають можливість вилучати речі та документи, включаючи комп’ютерну техніку та сервери, з подальшою можливістю накласти на них арешт, здійснюючи таким чином тиск на учасників кримінального провадження. А з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів відповідно до ст. 237 КПК України. 

Розглядаючи справу №127/13350/18 за обвинуваченням особи у вчиненні кримінальних правопорушень, Касаційний кримінальний суд Верховного Суду у постанові від 20.01.2021 р. дійшов висновку, що органами досудового розслідування був проведений огляд місця події — орендованої квартири. Натомість перевіркою матеріалів досудового розслідування встановлено відсутність даних, які могли б стати підставою для проведення огляду. З’ясовано, що огляд проводився в грубій, примусовій формі, а відомості про кримінальне правопорушення були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань саме на підставі даних, отриманих під час такої слідчої дії. У зв’язку з зазначеним касаційний суд погодився з висновком апеляційного суду, що проведений огляд місця події був фактично обшуком, що має відбуватися виключно на підставі ухвали слідчого судді. А докази, отримані під час незаконної слідчої дії, є недопустимими.

Принцип «плодів отруйного дерева» (fruit of the poisonous tree) у контексті доказів та незаконних обшуків:

Згідно з доктриною «плодів отруйного дерева» (fruit of the poisonous tree) сформульована ЄСПЛ у рішеннях у справах «Гефген проти Німеччини», «Балицький проти України», «Нечипорук і Йонкало проти України», якщо джерело доказів є неналежним, то всі докази, отримані з його допомогою, будуть такими ж. Недопустимими є докази, здобуті із суттєвим порушенням прав та свобод людини.

Враховуючи дану позицію ЄСПЛ, докази, отримані внаслідок незаконно проведеного обшуку визнаються недопустимими.

Як бачимо, суд у своїх рішеннях часто стає на захист людей у боротьбі з правоохоронцями. Це не означає, що вчинивши правопорушення, варто очікувати на те, що суд виправдає вас. Однак, якщо трапилась неприємність та ви отримали інформацію про розпочате щодо вас кримінальне провадження не зволікайте, звертайтеся за правовою допомогою.

Автори статті: Дмитро Никифоров, Вікторія Балацька.

Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону