Перейти до вмісту

Закриття кримінального провадження через порушення строку розслідування

Нещодавно адвокати Bargen закрили клієнту справу за обвинуваченням у заволодінні 2 транспортними засобами за попередньою змовою групою осіб. Причина – порушення строку досудового розслідування прокурором. У цій справі прокурор порушив строк досудового розслідування і направив обвинувальний акт поза межами строку розслідування.

У нас був вибір – йти на виправдувальний вирок чи вимагати закриття справи через порушений строк слідства. Виправдувальний – це гра в довгу, пройти усі 3 інстанції це кілька років. Плюс не було ніяких гарантій, що буде саме виправдувальний вирок чи його не скасує одна з судових інстанцій.

Перед дебатами вирішили йти простішим шляхом і заявили клопотання про закриття кримінального провадження. Суд задовольнив клопотання і справу закрили.

Як закрити справу через порушення строків досудового розслідування?

Досудове розслідування – це стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта.

Досудове розслідування повинно бути закінчено протягом 2 місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

Кримінальне провадження закривається в разі, якщо після повідомлення особі про підозру закінчився строк досудового розслідування, визначений статтею 219 цього Кодексу, крім випадку повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров’я особи.

Актуальна судова практика Верховного Суду говорить про те, що в межах строку досудового розслідування обвинувальний акт має бути не лише складено, затверджено та вручено, а й безпосередньо направлено на адресу суду.

Таким чином, для обрахунку строку досудового розслідування ми беремо дату повідомлення про підозру і дату безпосереднього направлення обвинувального акта до суду.

Якщо строк між цими датами перевищує строк досудового розслідування (мінімальний 60 днів чи строк, на який суд продовжив досудове розслідування), то є підстави для закриття кримінального провадження судом.

Які наслідки закриття кримінального провадження через порушення строку досудового розслідування?

Суд виносить ухвалу про закриття кримніального провадження. При цьому суд не досліджує докази і не вирішує питання про винуватість чи невинуватість особи.

На якій стадії суд може прийняти рішення про закриття провадження через порушення строку розслідування?

Прямо це передбачено на стадії підготовчого засіданні, однак жодних обмежень щодо закриття кримінального провадження під час судового розгляду немає. Тому суд може закрити справу на будь-якій стадії, але до проведення судових дебатів у справі. Це підтверджується судовою практикою.

Також вказана судова практика обрахування процесуальних строків також доведена до відома прокурорів Офісом Генерального прокурора у інформаційному листі про правові висновки Верховного Суду щодо дотримання процесуальних строків.

Чи є виключення щодо категорії кримінальних проваджень, у яких суд може закрити справу?

Так, суд може закрити справу, крім випадків повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров’я особи.

Висновки: якщо у вашій ситуації порушені строки досудового розслідування, ви можете обрати яким шляхом йти далі – закривати справу одразу у суді чи йти до кінця і вимагати винесення виправдувального вироку. Це залежить від багатьох факторів і кожен варіант має як переваги, так і недоліки.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Кількість оцінок: 10 середня: 5,00 з 5)
Завантаження ...
Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону