Перейти до вмісту

Як купити квартиру і не потрапити в халепу?

Читать на русском

Уявімо звичайну ситуацію. Ви не захотіли інвестувати в новобудову, адже не довіряєте забудовникам і не хочете витрачати свої сили та час на проведення ремонту квартири з нуля.

Після довгих і наполегливих пошуків ви знайшли квартиру, яка відповідає вашим особистим вимогам, підходить за розташуванням та ціною. Ви її оглянули, обговорили з продавцем всі деталі подальшої купівлі/продажу і вже уявили, як будете святкувати новосілля.

Не поспішайте.

Щоб не купити «квартиру з проблемами» рекомендуємо вам ретельно перевірити документи для її продажу.

Запамятайте! «Краще сім разів перевірити документи на квартиру, ніж один раз купити не перевіривши їх».

Точний перелік документів наперед визначити неможливо. Це залежить від ситуації з квартирою та її власником. Надалі ми розглянемо конкретні ситуації при купівлі квартири та документи з якими вам необхідно буде ознайомитися.

Як дізнатися хто є власником квартири?

Попросіть продавця квартири надати вам документ, який посвідчує його право власності на квартиру. Це може бути: нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, спадковий договір, свідоцтво про право власності, свідоцтво про право на спадщину, свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя, договір про поділ спадкового майна, рішення суду, тощо.

Окрім правовстановлюючих документів на квартиру, рекомендуємо вам перевірити наявність відомостей про власника квартири в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Ви можете отримати Інформаційну довідку з цього реєстру самостійно на сайті https://online.minjust.gov.ua/login. Для цього необхідно мати електронний цифровий підпис, який можна отримати за 5 хв, якщо ви є клієнтом ПриватБанку.

Для продажу квартири, яка належить неповнолітній дитині або недієздатній особі, особі з обмеженою дієздатністю додатково потрібно перевірити наявність дозволу органів опіки та піклування на відчуження квартири.

Допоможемо придбати нерухомість безпечно

Чи мають інші особи права на квартиру?

a.         Якщо квартиру придбали у шлюбі, то інший з подружжя має права на неї і повинен дати згоду на продаж квартири.

Для цього нотаріусу потрібно буде надати свідоцтво про шлюб та нотаріально засвідчену заяву про згоду чоловіка/дружини на продаж нерухомості.

Це правило також застосовується, коли після розлучення продають квартиру, яку купували ще у шлюбі. Тоді продавцю додатково потрібно буде надати свідоцтво про розірвання шлюбу, свідоцтво про смерть іншого з подружжя тощо.

Зверніть увагу! Якщо квартиру набули в порядку спадкування, дарування, приватизації або до укладання шлюбу, то згоди іншого з подружжя не потрібно.

b.         Дізнайтеся чи зареєстровані в квартирі інші особи, окрім власника.

Попросіть продавця надати вам довідку про склад сімї або витяг з Реєстру територіальної громади про осіб, які зареєстровані у квартирі.

З цієї довідки чи витягу ви дізнаєтесь, хто зареєстрований у цій квартирі та чи проживають там діти або недієздатні особи.

Власник квартири може отримати довідку про склад сім’ї у виконавчому органі сільської, селищної або міської ради, а витяг з Реєстру територіальної громади про осіб, які зареєстровані в квартирі – у нотаріуса.

 c.         Якщо ви купуєте частину квартири, то вам необхідно переконатися, що власники інших частин квартири не мають наміру скористатися своїм переважним правом на купівлю відчужуваної частини квартири.

У такому випадку продавець додатково повинен надати нотаріально засвідчену заяву власників інших часток квартири про відмову від права переважної купівлі частки квартири, що продається.

Чи здійснювалося перепланування квартири?

Ознайомтеся з технічним паспортом на квартиру. Цей документ містить загальну площу квартири, її житлову площу та розміри приміщень. Рекомендуємо вам провести обміри кожної кімнати та порівняти їх із записами в технічному паспорті на квартиру.

Якщо було здійснене перепланування, то власник мав отримати новий технічний паспорт на квартиру з новими розмірами кімнат після перепланування.

 

Чи має бути визначена оціночна вартість квартири перед її продажем?

Продати квартиру можна тільки після проведення оцінки професійним оцінювачем. Строк дії оцінки зазначається у звіті про оцінку квартири.

 Ми навели тільки приблизний перелік документів на квартиру, які вам необхідно перевірити перед її купівлею. 

 Для мінімізації ризиків, більш швидкої та повної підготовки до купівлі квартири, рекомендуємо вам звернутися до професіоналів. Вони візьмуть на себе відповідальність за перевірку всіх документів та додатково проаналізують:

–  перебування квартир в іпотеці, податковій заставі;

–  наявність арештів або заборон на продаж;

–  історію квартири та її власників.

Допоможемо придбати нерухомість безпечно

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Кількість оцінок: 19 середня: 4,89 з 5)
Завантаження ...

Якщо ви хочете замовити перевірку квартири, або у вас виникли питання стосовно статті, зв’яжіться з нами і ми вам допоможемо.

Позначки:
Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону