Перейти до вмісту

Як аграріям забронювати працівників?

На початку повномасштабного вторгнення особливо важливо було забезпечувати економічну стабільність та продовольчу безпеку. Тому аграрії, яким потрібно було сіяти, мали можливість бронювати своїх працівників. На весні 2022 року це можна було зробити досить просто, проте потім порядок ускладнили та бронювати працівників стало складніше. 27 січня 2023 року Уряд прийняв новий порядок бронювання та критерії визначення підприємств критично важливими для економіки.

Порядком передбачена можливість бронювати військовозобов’язаних, які працюють на:

  • підприємствах, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення);
  • підприємствах, які здійснюють виробництво товарів для ЗСУ чи інших військових формувань;
  • підприємствах, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення.

 Деякі особливості бронювання:

  • можна забронювати 50% від всіх військовозобов’язаних, які працюють на підприємстві. Більшу кількість потрібно окремо обґрунтовувати;
  • строк бронювання – 6 місяців. Далі потрібно продовжувати бронювання;
  • у всіх, кого подають на бронювання, має бути або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного, або військовий квиток. Хто не змінив приписне свідоцтво на посвідчення військовозобов’язаного, спочатку має піти у центр комплектування та змінити його. Тільки після заміни можна подавати цього працівника на бронювання;
  • не можна бронювати працівників, які мають дефіцитні військові спеціальності.

Що стосується підприємств, яким встановлено мобілізаційні завдання, то вони подають список до органу, який встановив мобілізаційне завдання.

Якщо ж підприємство забезпечує потреби ЗСУ, то список подається до Міноборони.

Проте не всі аграрії мають підписані контракти з ЗСУ, тому далі поговоримо про те, як забронювати працівників через критерії критичної важливості для економіки.

 Бронювання працівників критично важливих підприємств

Щоб отримати статус критично важливого підприємства, зокрема, і у галузі сільського господарства, необхідно відповідати трьом і більше критеріям серед зазначених:

1) загальна сума податків, зборів, крім митних платежів, протягом звітного податкового року перевищує еквівалент 1,5 млн. євро;

2) сума надходжень в іноземній валюті, крім кредитів і позик, за звітний податковий рік перевищує еквівалент 32 млн. євро;

3)  підприємство має стратегічне значення для економіки і безпеки держави відповідно до переліку об’єктів державної власності;

4) підприємство має важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади;

5) підприємство не має заборгованості зі сплати ЄСВ;

6) середня зарплата працівників ТОВ за останній квартал – не менша ніж середня зарплата у регіоні за IV квартал 2021 року. Для міста Києва це 22 795 грн. Для інших регіонів тут: https://ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2005/gdn/reg_zp_m/reg_zpm_u/arh_zpm_u.htm

Для бронювання необхідно показувати інформацію за квартал, отже з моменту підняття зарплати до подачі документів на бронювання працівників має пройти мінімум 3 місяці.

7) підприємство є резидентом Дія Сіті.

Як бачимо, більша частина малого та середнього агробізнесу не відповідає багатьом критеріям, адже мало малих підприємців сплачує 1,5 млн євро податків на рік. Для таких підприємств можна обрати критерії середньої заробітної плати та відсутності заборгованості зі сплати ЄСВ. Також потрібно розглядати критерій важливості для галузі національної економіки (сільського господарства).

Для визначення відповідності цьому критерію Мінагрополітики прийняло наказ від 21.02.2023 № 223, в якому встановлено такі вимоги:

1) підприємства обробляють  землі  с/г призначення  на площі не менше 1000 га або мають застрахованих працівників не менше 50 осіб;

2) основним видом діяльності станом на 01 січня 2022 року є КВЕД, який зазначено у цьому наказі (в наказі міститься список КВЕДів).

Тобто, для малого та середнього агровиробника можна забронювати своїх працівників, якщо підприємство обробляє не менше 1000 га, або ж на підприємстві працює не менше 50 людей. Також середня зарплата по підприємству має бути не менше середньої по регіону, і в підприємства немає заборгованості зі сплати ЄСВ.

Важливо розуміти, що агропідприємство може бути визнано критично важливим не лише через значення для галузі національної економіки, а й через значення для територіальної громади. Тому також потрібно аналізувати нормативні документи, прийняті місцевими органами. Так, для прикладу такі критерії вже прийняті Львівською обласною військовою адміністрацією та Київською обласною державною адміністрацією. 

Як подавати документи?

Підприємство для отримання статусу критичного важливого у галузі сільського господарства звертається до Мінагрополітики.

Звертатися потрібно тільки через Державний аграрний реєстр (ДАР). До звернення додаються копії документів, що підтверджують відповідність підприємства критеріям.

Мінагрополітики за результатами розгляду звернення приймає рішення або про відповідність критеріям або про невідповідність.

Підтверджувати цей статус потрібно не рідше, ніж один раз на рік.

Після отримання такого рішення, підприємство подає список на бронювання до Мінагрополітики через кабінет бронювання. Подаються список за спеціальною формою, довідка про кількість військовозобов’язаних та відповідне обґрунтування, в якому міститься інформація про прийняте рішення про визнання підприємства критично важливим. Після погодження списків Міноборони та Генштабом, підприємству потрібно отримати витяг з наказу про бронювання та звернутися до ТЦКСП (військомату) щоб внести заброньованих працівників на спеціальний військовий облік та отримати відстрочку від мобілізації.

Матеріал підготовлено для Асоціації «Ягідництво України»

 

Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону